Мої враження від сертифікації вчителів початкових класів у 2021 році

Оновлено: 31 січ.

Цього року прийняла рішення взяти участь у сертифікації вчителів початкових класів 2021. В даній публікації хочу поділитися своїми враженнями від її проходження, а також коротко розповісти, що воно таке, мета проведення, етапи проведення та ким проводиться.

Сертифікація вчителів початкових класів 2021. Враження від проходження від вчителя початкових класів Богдани Шендеровської

Почнемо з визначення понять. Згідно інформації вказаної на офіційних ресурсах організаторів проведення даного заходу оцінювання педагогічних працівників, зокрема на сайті Українського Центру Оцінювання Якості Освіти, поняття сертифікації педагогічних працівників визначається наступним чином.


Сертифікація педагогічних працівників – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.


Також УЦОЯО відмічає, що сертифікація педагогічного працівника відбувається виключно на добровільних засадах. Педагогічний працівник може відмовитися від її проходження на будь-якому етапі сертифікації.


Згідно Наказу Міністерства освіти і науки України №1522 від 04.12.2020 року у рамках пілотного проекту, сертифікацію у 2021 році могли пройти не більше двох тисяч вчителів початкових класів зі всієї України. Якщо говорити про Івано-Франківську область, звідки я сама родом, то гранична кількість вчителів початкових класів, які могли зареєструватися у 2021 році для проходження сертифікації, становила - 81 вчитель початкових класів.


Організатори даного пілотного проекту повідомляють нам мету сертифікації, як - виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.


Перейдемо до етапів проведення. Сертифікація проходить в три етапи:

  1. Незалежне тестування учасників сертифікації. Даний етап проводиться Українським та регіональними центрами оцінювання якості освіти. Програму незалежного тестування розробляє та затверджує своїм наказом Міністерство освіти і науки України. Наказ МОН України №33 від 14.01.2019 "Про затвердження програми незалежного тестування фахових знань та умінь учителів початкової школи".

  2. Самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності. Другий етап сертифікації, який проводиться Державною службою якості освіти та її територіальними органами. Для того щоб пройти даний етап потрібно заповнити анкету самооцінювання. Сама анкета та зручна і детальна інструкція щодо її заповнення у вигляді презентації, надається Департаментом акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти України.

  3. Вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації. Цей етап також проводить Державна служба якості освіти та її територіальні органи. Існує окрема методика за якою проводиться оцінювання на цьому етапі - "Методика експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення їх практичного досвіду роботи", затверджена Наказом ДСЯО України №01-11/9 від 01.03.2019. У цьому році до методики були внесені деякі зміни згідно Наказу ДСЯО України №01-11/55 від 18.08.2021. Від себе можу сказати, що це дуже відповідальний та важливий етап сертифікації. Процедура вивчення практичного досвіду учасника сертифікації у 2021 році, проходила 2 дні. Перший день - це самопрезентація, спостереження занять, анкетування директора/заступника, голови методоб'єднання. Другий день - інтерв'ю з учасником сертифікації.

Зупинимося детальніше на третьому етапі сертифікації

Самопрезентація учасника сертифікації - проводилася у перший день, до або після занять. Вимагається обов'язкове дотримання щодо тривалості самопрезентації до 10 хвилин. Проводилася онлайн за допомогою програмного забезпечення для онлайн конференцій "Zoom" розробленого компанією Zoom Video Communications.


Спостереження за заняттями - проводиться першого дня, спостереження відбувається не менше як за двома заняттями які ідуть за розкладом, без попередніх репетицій. Спостереження також здійснювалося онлайн за допомогою програмного забезпечення для онлайн конференцій "Zoom". Навчальні заняття проводяться згідно календарним планом роботи учасника сертифікації та відповідним навчальним планом.


Анкетування директора/заступника, голови методоб'єднання та обробка результатів - також проводиться першого дня. Тут відмічу лише, що формат анкети - електронний.


Інтерв'ю з учасником сертифікації - проводиться другого дня. Це розмова учасника з експертами у форматі - запитання, відповідь. За регламентом не повинно перевищувати 60 хвилин. Зміст інтерв'ю визначать експерти та формулюють запитання з показників які не вдалося вивчити під час спостереження за заняттями. Проводилася онлайн за допомогою програмного забезпечення для онлайн конференцій "Zoom".


 

На цьому закінчу про організаційні питання, етапи та форми проведення сертифікації вчителів початкових класів у 2021 році. Зазначу, що мені вдалося успішно пройти сертифікацію вчителів початкових класів 2021 з загальною сумою балів за всіма критеріями в 103,0 бала згідно Експертного висновку щодо оцінювання професійних компетентностей учасника сертифікації.


Згідно інформації представленої на офіційній Facebook сторінці Державної служби якості освіти України - 9 грудня 2021 року рішенням комісії Державної служби якості освіти України визначено пороговий бал за результатами вивчення практичного досвіду роботи вчителів — 94 бали. Це становить 67,14% від максимальної кількості балів (140 балів), які міг набрати учасник сертифікації. Нагадуємо, що у 2019-му та 2020 роках пороговий бал був визначений на рівні 72 бали.


Відтак у 2021 році 1025 учителів початкових класів (58,4% від зареєстрованих) успішно пройшли сертифікацію педагогічних працівників.


У 2019 році для участі в сертифікації зареєстровано 857 учителів, з них 705 сертифіковано, у 2020 році зареєстровано 1591, сертифіковано 902 вчителі.


Для мене це був абсолютно новий досвід у моїй діяльності вчителя початкових класів. На мою думку, сертифікація є важливим елементом освітньої реформи "Нової української школи". Як і у всіх живих людей на початку у мене були сумніви, страх, невідомість. Але бажання розкрити свій творчий потенціал, рости в кваліфікації та професії виявилися сильнішими.


Я бачу і відчуваю, що відбуваються зміни оцінки якості викладання в НУШ і ці зміни мені імпонують. Також запит суспільства на якісну освіту в нашій країні високий. Тому вирішила обов'язково взяти участь у сертифікації вчителів початкових класів 2021, щоб відповідати новим орієнтирам і викликам часу. Хочеться бути ближче до учнів і змінюватися разом з ними.


Пандемія виявилася поштовхом для переходу у цифрові канали. Освіта сьогодні схиляється до активної діджиталізації. Ми живемо, працюємо і взаємодіємо. Ціниться комфорт, швидкість та обмін досвідом - це налаштовує бути адаптивними та працювати у нових умовах роботи. Це я ще більше усвідомила під час проходження сертифікації. Тому вважаю, що даний оцінювальний захід в рамках пілотного проєкту освітньої реформи НУШ - повинен розвиватися. Він додає впевненості у власних силах та потужний досвід педагогічної діяльності і можливість вивчати передовий світовий досвід.


Хочу привітати всіх колег які успішно пройшли сертифікацію вчителів початкових класів 2021. Побажати професійного процвітання, успіхів та нових звершень в освітній діяльності, натхнення та мотивації рухатися вперед до нових вершин і ніколи не зупинятися на досягнутому. Також висловлюю свої слова підтримки тим хто не зміг пройти сертифікацію в цьому році. Пам'ятайте, що ви здобули унікальний досвід та стали на крок ближче до успішного проходження сертифікації у майбутньому, тому ні в якому разі не опускайте руки.


Окрема подяка адміністрації освітнього закладу Микуличинського ліцею Яремчанської міської ради Івано-Франківської області в якому я працюю за проявлену участь в цьому оцінювальному заході. Дякую колегам за підтримку, віру в мене та вітання.


На завершення висловлюю слова подяки всім організаторам даного заходу та людям які були причетні до його реалізації, а саме: Міністерство освіти і науки України, Український центр оцінювання якості освіти та його регіональне представництво Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти, Державна служба якості освіти України та її регіональне представництво Управління Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області.


 

Фото створене за допомогою: Canva

135 переглядів0 коментарів